Διοίκηση Επιχειρήσεων

Τύπος Μαθήματος:  Υποχρεωτικό Κορμού
Εξάμηνο Σπουδών:  Χειμερινό
Όνομα Διδάσκοντος:  Δρ. Χάρης Βλάδος

Το συγκεκριμένο μάθημα της Διοίκησης Επιχειρήσεων έχει ως στόχο να δώσει στους σπουδαστές μια εικόνα των βασικότερων διαστάσεων που αφορούν την επιτυχή άρθρωση συστηματικών και καινοτόμων διαχειριστικών δράσεων, μέσα στο ιδιαίτερα πολύπλοκο και αβέβαιο περιβάλλον της τρέχουσας αναδιάρθρωσης της παγκοσμιοποίησης. Μέσα από το μάθημα επιτυγχάνεται η ουσιαστική ενίσχυση των γνώσεων των φοιτητών όσον αφορά την επιτυχή διαχείριση της οργανωσιακής αλλαγής και της επιχειρηματικής προσαρμοστικότητας. Βασικός σκοπός του μαθήματος είναι η ενίσχυση της αποτελεσματικότητας των σπουδαστών στην συνδυασμένη λήψη, υλοποίηση και έλεγχο των αναγκαίων στρατηγικών, τεχνολογικών και διοικητικών αποφάσεων μέσα στους οργανισμούς.