Στρατηγική των Επιχειρήσεων

Τύπος Μαθήματος:  Υποχρεωτικό Κατεύθυνσης
Εξάμηνο Σπουδών:  Χειμερινό (2ος Κύκλος)
Όνομα Διδάσκοντος:  Δρ. Χάρης Βλάδος

Με την παρακολούθηση αυτού του μαθήματος οι φοιτητές προετοιμάζονται στο:

• Να κατανοήσουν την διαχρονική ανάπτυξη της στρατηγικής σκέψης και τις πολλές συμπληρωματικές -αλλά και συχνά συγκρουόμενες- σχολές σκέψης στο σύγχρονο στρατηγικό μάνατζμεντ.
  • Να αντιληφθούν τα πλεονεκτήματα και τις αδυναμίες των διαφορετικών αναλυτικών εργαλείων που χρησιμοποιούνται στην άρθρωσης της επιχειρησιακής στρατηγικής.
  • Να εξετάζουν ολοκληρωμένα τους ρόλους της δημιουργικότητας, της φαντασίας και του ορθολογισμού στην ανάπτυξη της στρατηγικής σκέψης.
  • Να σχεδιάζουν, να υλοποιούν, και να ελέγχουν ολοκληρωμένες στρατηγικές που αφορούν κάθε οργανισμό και να αντιμετωπίζουν αποτελεσματικά τα εξελισσόμενα ειδικά στρατηγικά ζητήματα που σχετίζονται με τα ποικίλα κοινωνικοοικονομικά περιβάλλοντα.